תקן 1045 – שינוי מציאות בבידוד

החמרה בתקן הבידוד התרמי מוציאה הרבה שחקנים קטנים אשר לא עומדים בתקינה.

התקן החדש והמחמיר מוציא הרבה יצרני בלוקי בטון ופומיס מהמגרש. חשוב לבחור בלוקי פומיס איכותיים ואשר עומדים בתקן המחמיר.

תקן 1045 הידוע כתקן לבידוד התרמי,  עבר בשנה האחרונה רוויזיה משמעותית שהחמירה את הקריטריונים והדרישות שלו והציבה את ענף הבנייה בפני אתגרים רבים. במאמר זה נתייחס למשמעות התקן באופן כללי.

באקלים הישראלי מתבזבזת אנרגיה רבה הן על קירור בקיץ הן על חימום בחורף. בידוד תרמי נכון תורם בשני המקרים: בקיץ הוא חוסם את החום הבא מן החוץ, ובחורף הוא כולא את החום שבתוך המבנה. בידוד תרמי נכון מפחית את הצורך במיזוג אוויר, ויוצר אקלים נוח בבית.

בתקופת החורף הטמפרטורה בתוך מעטפת הבניין לרוב גבוהה מזו שבחוץ. במקרה זה החום חומק מן המעטפת דרך פתחים (כגון חלונות) וגשרי קור, ומתחלף באוויר קר. החלק הפנימי של הבניין מתקרר בהתאם לטמפרטורה החיצונית. בתקופת הקיץ התופעה הפוכה: חום גבוה חודר פנימה. את עצמת חילופי החום בין החלק הפנימי של הבית לבין החוץ מגדירים שלושה גורמים עיקריים: הבדלי הטמפרטורה בין הפנים והחוץ, ההתנגדות התרמית של המעטפת החיצונית (קירות, חלונות, גגות), ושיעור החלפות האוויר.

רמת בידוד גבוהה אפשרית בכל שיטות הבנייה למיניהן: קונבנציונלית, טרומית, ברנוביץ', בנייה קלה באמצעות פלדה וכן הלאה. רמת הבידוד נקבעת בהתאם למרכיבי מעטפת הבניין.כדי לבנות מבנים חסכוניים אנרגטית יש לתכנן מעטפת מבודדת היטב.

עיקר מעבר החום, כ-30% עד 40% ממנו, נעשה דרך הקירות, ולכן, כדי למזער את התופעה יש בראש ובראשונה לבודד את הקירות ביעילות. מכיוון שבטון ובלוקים רגילים הם חומרי בנייה חסרי ערך תרמי, כדי להגיע לרמת בידוד נאותה יש להוסיף עליהם חומרי בידוד או להשתמש בבלוקים בעלי כושר בידוד הידועים כבלוקי פומיס בעלי בידוד גבוה.

תקן מחייב שעוסק בבידוד תרמי של בניינים – תקן ישראלי ת"י 1045.

מקור: תקן ישראלי ת"י 1045, מכון התקנים ישראלי.

"תקן זה קובע דרישות מינימליות לבידוד תרמי בבניינים לפי ייעודם. התקן קובע את התנגדות התרמית האופיינית המינימלית של אלמנטי מעטפת, את ההפסדים ליחידת שטח של דירות ואת מקדם רווח החום הסולארי המקסימלי של מערכת זיגוג.

בחלק התקן שעוסק בבידוד תרמי של בנייני משרדים , מוסדות חינוך, בתי מלון ובתי חולים בודקים גם ערכים של העברות התרמית הכולל השקילה של מבנים.

 

תקן נוסף שאינו מחייב הוא תקן ישראלי ת"י 5280 – אנרגיה בבניינים

מקור: תקן ישראלי ת"י 5280, מכון התקנים ישראלי.

"תקן זה הוא חלק מסדרת תקנים הקובעים דרישות לתפקוד האנרגטי של בניינים.

תקן זה נועד לקבוע את הרמה המחייבת של התפקוד האנרגטי הנדרשת מבניינים בישראל בכל הנוגע לתכנון של חלקי הבניין והמעטפת של יחידות התכנון בבניין, להצללה על מערכות הזיגוג, לתכונות מערכות הזיגוג, לאיטום המעטפת ומערכות הזיגוג לאוויר, וכן את הכללים להבטחת אוורור טבעי למטרות חיסכון באנרגייה."

בידוד בהתאם לאזורי אקלים

התקן מחלק את המדינה ל -4  אזורי אקלים ומציב בפנינו דרישות לבידוד של אלמנטים שונים כגון קירות חוץ, תקרות וכדומה. זאת בהתאם למשקלו של הקיר ולאזור בו ממוקם הפרויקט.

אזורי האקלים נעים מאזור א', רצועה צרה במישור החוף, ועד לאזור ד', הערבה, העמקים וכדומה – שם הדרישות הן המחמירות ביותר.

לסיכום:

בידוד זה לא רק מושג! בחירת בלוקים מבודדים איכותיים לבית יקבעו בעתיד את תצרוכת החשמל בבית, את שינויי הטמפרטורות בעונות השנה וכמובן את איכות חייכם.

על כן אנחנו פה!

 
 

ניוזלטר

 

השארו מעודכנים

לקוחות החברה הם הנכס היקר ביותר יקבלו תמיד מענה ופתרון לצורכיהם פרטני שיותאם לצורכיהם. חברת